Якщо ви вирішили облаштувати газон, то перше, на що потрібно звернути особливу увагу – це вибір спеціальної травосуміші. Вона повинна ідеально підходити під кліматичні умови, рівень освітлення та ступінь навантаження. Також важливо обирати сорти, які добре переносять морози, щоб навесні знову не займатись озелененням ділянки.
Особливості вибору насіння
При виборі газонної трави важливо враховувати умови вашої ділянки, а саме, рівень затінення, тип ґрунту та кліматичні особливості.
Види газонної трави:
Міський: ідеальний для ділянок з інтенсивним навантаженням, таких як парки та двори. Трава повинна бути стійкою до витоптування, не вигоряти на сонці та не потребувати частого підстригання.
Декоративний: використовується для створення ландшафтних композицій, альпійських гірок та екзотичних зон. До складу суміші входять класичні трави, такі як мітлиця та костриця, або більш рідкісні поєднання.
Дорожній: висаджується вздовж автошляхів. Такі травосуміші витримують вплив вихлопних газів та несприятливі умови. До складу входять тимофіївка, райграс, вівсяниця та костриця.
Мавританський: декоративний газон, у якому крім трав міститься багато квітучих рослин. Його не підстригають, і він ідеально підходить для присадибних зон. Основу становить мітлиця луговa, а родзинкою є ароматна нічна фіалка.
Парковий (садовий): один із найпоширеніших типів газонів, що поєднує практичність та привабливий вигляд. У суміші присутні ті ж компоненти, що й у елітних газонах. Він добре витримує навантаження помірного ступеню.
Партерний (англійський): має щільне трав’яне покриття та насичений зелений колір. Вимагає ретельного догляду та не стійкий до механічного впливу. Зазвичай цю травосуміш використовують для озеленення ділянок навколо палаців та елітних будівель.
Спортивний: призначений для тенісних кортів, футбольних полів і стадіонів. Відрізняється високою зносостійкістю, але потребує частого поливу, гарної дренажної системи та регулярного догляду.
Спеціальний: використовується для запобігання зсуву ґрунту. До складу суміші входять низькорослі трави з добре розвиненою кореневою системою, такі як райграс пасовищний, костриця луговa та мітлиця біла.
Універсальний: підходить для будь-яких умов, зокрема для затінених ділянок. Основу суміші складають багаторічні трави: райграс, тимофіївка та костриця. Використовується для дитячих майданчиків, зон відпочинку, присадибних ділянок та комерційних територій.
Окрім типу газону, варто звернути увагу на його висоту. Для більшості територій оптимальною є трава заввишки 3-4 см.
Особливості посіву
Проростання насіння газонної трави покращується при підвищеній вологості. Тому посів краще проводити восени або навесні, коли випадає максимальна кількість опадів. В середньому на 1 кв. м. йде 30-40 г насіння.
Якщо засаджувати, наприклад, газон від Green Home навесні, то трава буде активно розвиватися протягом літа, та до настання холодів набуде стійкості до несприятливих умов та морозу. Перед посівом ділянку бажано обробити гербіцидами та очистити від каміння, гілок та коріння.
Осінній посів слід проводити в останні дні вересня або на початку жовтня. В зимній період насіння пройде природний процес стратифікації та набуде стійкості до захворювань. Під час осінньої посадки необхідно удобрити ґрунт мінеральними добривами. Це сприятиме зміцненню кореневої системи та підготовці газону до зими.
Звичайно, найзручніший спосіб посіву – це використання сівалки. Вона забезпечує рівномірний розподіл насіння по всій площі ділянки. Але якщо такого агрегату у вас немає, то посіяти траву можна вручну. Для цього посівний матеріал потрібно змішати з піском у співвідношенні 1:1.
Як виростити ідеальний газон?
Щоб ділянка мала бездоганний вигляд, потрібно виконувати кілька простих правил.
Стрижка. Регулярне підстригання газону сприяє тому, що трава стає більш густою. Під час підстригання газону слід змінювати напрямок. Це допоможе стеблам не приминатися в одну сторону. Під час спеки кількість стрижок потрібно зменшити, тому що довга трава краще зберігає вологу.
Внесення добрив. Починаючи з першої половини березня, потрібно удобрювати ділянку кожні 4-5 тижнів спеціальними добривами для газонів. Вони зазвичай містять азот, калій та фосфор.
Полив. Якщо трава не буде отримувати достатньої кількості вологи, то вона втрачає яскравість кольору та починає скручуватись. Тому бажано на газоні встановити напівавтоматичні або автоматичні поливалки. Якщо такої можливості немає, то підійде і ручний полив.
Боротьба з бур’янами. Дрібні бур'яни, такі як вероніка чи біла конюшина, потрібно регулярно видаляти ручним скарифікатором, щоб послабити їх коріння та запобігти подальшому росту. Ромашку та кульбабу варто викопувати кореневим прополювачем, намагаючись видалити максимальну частину кореневої системи, щоб вони знову не почали відростати.
Дотримання цих рекомендацій допоможе виростити здоровий, доглянутий газон, який стане окрасою ділянки та радуватиме вас багато років.